Kesälehdet

Kesä on mainostajan kulta-aikaa

Vuoden 2024 Kesälehdet ilmestyvät keskiviikkona 5.6.2024, varaukset ke 22.5. Kesälehdet käynnistävät iloisen kesä- ja lomakauden. Kesälehdissä kerromme tulevan kesän riennoista ja kuulumisista sekä vinkeistä leppoisaan kesänviettoon. Aurinkoisissa kesälehdissä riittää luettavaa koko kesäksi.

Vuoden 2023 Kesälehdet julkaistiin kaikissa Pirmedioiden paikallislehdissä 7.6.2023. Vuoden 2023 Näköislehdet aukeavat lehden nimeä klikkaamalla.

Akaan
Seutu

Lempäälän-Vesilahden
Sanomat

Oriveden
Sanomat

Kesälehdissä on hyvä aloittaa kesämarkkinointi

Kesälehteä säilytetään monessa kodissa elokuulle asti, ja sitä selataan pitkin kesää. Se on myös kesämatkailijoille telinejakelussa elokuulle asti. Lukijat viihtyvät pitkään kesäaiheiden parissa, ja mainoksesi tarjoillaan juuri sopivasti kesäjuttujen yhteydessä sekä paperilehdessä että verkossa.

Pirkkalainen

Sydän-Hämeen Lehti

Ylöjärven Uutiset

Kaikissa kesälehdissä on isot lisäjakelut, niillä on telinejakelua elokuulle asti ja niitä voi lukea ilmaiseksi näköislehtinä

Kesälehdet jaetaan suurjakoina kaikkiin talouksiin lehtien ilmestymisalueilla. Lehtiä voi myös poimia mukaansa monista paikallisista kaupoista ja matkailukohteista, ja niitä voi lukea näköislehtinä ilmaiseksi verkkosivuillamme.

Valitse yksi tai rakenna oma pakettisi

Kesälehtien painosmäärät
Akaan Seutu 10 200 kpl
Lempäälän-Vesilahden Sanomat 12 900 kpl
Oriveden Sanomat  8 900 kpl
Pirkkalainen 13 500 kpl
Sydän-Hämeen Lehti 14 800 kpl
Ylöjärven Uutiset 14 100 kpl
YHTEENSÄ 74 400 kpl

Lukija- ja kuulijamäärät

Kesälehdissä lukijamäärät ovat normaalia suurempia, koska niissä on merkittävät lisäpainokset!

Paikallis-
mediat
Printti-
lukijat
/vko
Digi-
lukijat
/vko
Digi+printti-
lukijat
/vko
Akaan Seutu 10 100 11 100 17 600
Lempäälän-Vesilahden Sanomat 15 100 10 700 21 700
Oriveden Sanomat 11 800  9 800 16 600
Pirkkalainen 15 000  9 500 20 000
Sydän-Hämeen Lehti  9 100 10 100 16 400
Ylöjärven Uutiset 13 300 11 400 22 000
YHTEENSÄ 78 100 71 600 123 000
Radio-
kanavat
FM radion
kuuntelijat
/vko
Online
kuuntelijat
/vko
Verkon
digilukijat
/vko
Radio SUN 53 000 7 300 4 500
Tampereen Kiakkoradio 14 000 6 200 5 100
YHTEENSÄ 67 000 13 500 9 600

Lähteet: Kansallinen mediatutkimus KMT/Analytics 2023, Kansallinen radiotutkimus KRT/Analytics 2023

Ota yhteyttä myyntiimme.

Media Myynti Matkapuhelin Sähköposti
Akaa Seutu Asta Kohonen 044 347 7404 asta.kohonen@akaanseutu.fi
Lempäälän-Vesilahden Sanomat Piia Kylliäinen 044 347 7405 piia.kylliainen@lvs.fi
Oriveden Sanomat Tanja Kervinen 050 543 6768 tanja.kervinen@orivedensanomat.fi
Pirkkalainen Ulla Sainio 050 567 5374 ulla.sainio@pirkkalainen.fi
Sydän-Hämeen Lehti Ulla Tikka 044 347 7402 ulla.tikka@shl.fi
Ylöjärven Uutiset Birgitta Lindfors 044 347 7407 birgitta.lindfors@ylojarvenuutiset.fi
Ylöjärven Uutiset Satu Rajamäki 044 347 7409 satu.rajamaki@ylojarvenuutiset.fi
Radio SUN Marko Huhdanmäki 043 217 0274 marko.huhdanmaki@radiosun.fi
Radio SUN Satu Holma 0500 631 761 satu.holma@radiosun.fi
Tampereen Kiakkoradio Marko Huhdanmäki 043 217 0274 marko.huhdanmaki@radiosun.fi
Kaikki mediat Iiro Halén 044 755 7217 iiro.halen@pirmediat.fi
Kaikki mediat Kimmo Heinonen 044 755 7312 kimmo.heinonen@pirmediat.fi
Kaikki mediat Miro Vihriälä 044 755 7301 miro.vihriala@pirmediat.fi
Kaikki mediat Matti Pulkkinen 050 597 9303 matti.pulkkinen@pirmediat.fi